Štítky

neděle 8. března 2015

Tématický výlet do Předměřic

Hradec Králové - Předměřice - Chlum - Máslojedy - Lochenice - Hradec Kr.

38 km

Kostka


Konečně tady máme jaro, i když jsem jezdila téměř celou zimu. Ale hlavně na krátké vyjížďky se psem po okolí, na Kostce i Yedoo.
A v neděli, kdy byl snad opradu první jarní den, tedy podle počasí jsme se vydaly do Předměřic. Důvod proč tam byl hlavně pracovní, Petina píše bakalářku o archeologických nalezištích v Předměřicích, takže jsme spojily příjemné s užitečným. Naši fenku jsme tentokrát nechaly doma, protože jsme cestu plánovaly povětšinou po silnicích.
Z časových důvodů jsme se autem přiblížily do Hradce, kde jsme zaparkovaly na nábřeží a odsud jely po stezce 2 podél Labe do Předměřic. Tady jsme popojížděly a podle GPS v mobilu hledaly ona místa abychom je vyfotily. Pak jsme se daly na další projížďku na bojiště na Chlumu. U Rozběřic na památníku, kde je posezení jsme si daly svačinku a mezitím četly tabule s informacemi o bitvě z roku 1866.
 Co nás dojalo , byl zápis z kroniky o místním bláznovi Františkovi, který když všichni obyvatelé po dobu bitvy opustili vesnici, se vydal na místní statek, kde zůstalo hříbě. Prý ho objímal a utěšoval. Bohužel ale výstřely hříbě zabily. František to však zázračně přežil.
Pak jsme dojely panelovou cestou do Chlumu a na vrchol bojiště, kde je rozhledna, muzeum a hospoda. Někde jsem četla, že toto místo má špatnou energii a je tam lidem nepříjemně. Pro nás to ale neplatí, už jsme tam byly několikrát a v červenci 2013 i na Yedoo. Místo má takový zvláštní klid. Byla mu i věnovaná písnička od skupiny Sebastien.
Projely jsme lesem Svíb na Máslojedy do Lochenic a pak jsme se vracely zpět po 2. do Hradce.
Ještě musím napsat, že jsme čekaly davy na cyklostezce, hlavně proto, že byla krásná neděle, ale když jsme jely tam ( cca v 11 hodin ) , nepotkaly jsme téměř nikoho a zpátky byl provoz celkem normální,jen  pár cyklistů a brulařů , jedna Kostka a dvě nounejmovky (koloběžky z obchoďáků).

stezka č. 2

mauzoleum na Chlumu

les Svíb

památníky u Svíbu

strom u Labe


Žádné komentáře:

Okomentovat