Štítky

neděle 20. května 2018

Do Údolí Krounky a Novohradky

1. Zábřeh - Litomyšl - Nové Hrady - Šilinkův důl

80 km

Kostka
zdroj mapy.cz Stejně jako minulé roky, tak i letos se konala firemní akce v Šilinkově dole a já se tam přepravila po vlastní ose.
Tentokrát jsem zvolila vlakem do Zábřehu na Moravě. Jela jsem s Regojetem a cesta s kreditovou jízdenkou stála 74 kč a koloběžka byla zadarmo, jen jsem musela pro ni mít rezervaci.

V Zábřehu jsem se napojila na trasu 6232. Na cestu jsem měla celý den a vlak mi přijel do Zábřehu před 8 ranní, takže jsem nikam nepospíchala a jela pohodovým loudavým tempem. První zajímavost Šubrtova kaplička.


Dále pak za Lupěném pokračovala trasa v nádhernou novou cyklostezku , vhodnou  pro bruslaře. Možná tam bývá natřískáno jako na jiných nových trasách, ale bylo dost brzo ráno, tak jsem moc uživatelů nepotkala. Je tu i Železniční skanzen na opuštěném tělese dráhy.


Do mašinky se dá i vlézt na vlastní nebezpečí. Tady jsem si v klidu dala snídani.
Pak jsem pokračovala na Hoštejn, kde jsem si i vystoupala k hradu.
Pak jsem jela trasou 521, která sice vedla po hlavní silnici, ale provoz nebyl velký, na Tatenice. Tu mají renesanční tvrz, která slouží jako obecní úřad. 
Cestou jsme i potkala roztomilou kachničku s mláďaty.
Přes Lukovou a Damníkov jsem se dostala na Semanín a zde po silnici okolo Kozlovského kopce směr Litomyšl. Přiznám se, že ty větší kopce jsem si v pohodě vytlačila koloběžku.
V Litomyšli jsem si chtěla dát oběd, byly tam sice oslavy Magdaleny D. Rettigové, takže všude spousty stánků s jídlem , ale i velké fronty, takže jsem se najedla v asijském bistru. 


Z Litomyšle jsem pokračovala cyklostezkou na Tržek, pak na Morašice a Makov. Růžový palouček jsem minula, už jsem ho jednou navštívila. To jsem si vytyčila další cíl - že si dám kávu v Nových Hradech. 


Když jsem tam dojela, většinou po hlavních silnicích, míjíc pěknou krajinku, nádvoří zámku bylo také zpoplatněno. Chápu, že soukromý majitel tento zámek krásně zrestauroval, z něčeho to financovat musí, ale dávat plus 50 kč navíc za to, že si chci jen dát kafe se mi nechtělo. 

Naštěstí jsem našla zastrčený penzion, kde jsem si v klidu kávu vypila. Měla jsem ještě v plánu projet Toulovcovými maštalemi, jenže jsem se podívala nejdříve na meteoradar a pak na nebe a blížící se bouřka mi pozměnila plán cesty. Místo toho, jsem to vzala po silnici, s tím, že snad dojedu alespoň do Zderazi, pak do Perálce, kde bude nějaký ten úkryt. 
Nakonec mi za zády jen dvakrát zabouřilo a tak jsem stihla v suchu dojet na místo určení a pak teprv začalo pršet. 


2. Šilinkův Důl - Luže - Tuněchody - Pardubice 

51 km

zdroj mapy.cz

Druhý den jsem nastoupla na cestu zpátky. Oproti minulým rokům jsem to vzala na druhou stranu. 
Navštívila jsem rozhlednu Borůvka.


Pak byl konečně dlouhý sjez na obec Bílý Kůň. Tady jsem si zajela podívat se na Žižkův stůl.
To ale jen byl útvar stromů na kopečku.Přes Luži jsem to vzala na Rosice. Minula jsem rozhlednu Jahůdka.A přes Přestavlky, Dvakačovice a Tuněchody dojela do Pardubic.
 
Žádné komentáře:

Okomentovat