Štítky

středa 11. října 2017

Na skok v Luhačovicích

Poštěstilo se mi na dvě noci se ocitnout na Moravě. Jela jsem pro švagrovou, která byla s neteří v lázních a tak jsem si vzala koloběžku, že si v tomto, pro mě exotickém kraji ,udělám výlet.

1. Na Židovský hřbitov Brumov

11 km

Kostka
První den. kdy jsem jela autem z Pardubic, jsem se rozhodla přiblížit k prvnímu místu, které jsem chtěla vidět a tak jsem si zajela na Brumov-Bylnice.
Tady jsem nechala auto na parkovišti pod hradem, vzala koloběžku a jela se podívat na židovský hřbitov. Bylo celkem pěkné počasí a výhledy z kopců se mi moc líbily. Hřbitov jsem podle navigace našla v lese, vedla k němu bahnitá cesta. Nafotila jsem si ho do sbírky a protože jsem měla ještě čas, jela jsem se podívat k hradu a pak ke kapli sv. Anny. A pak jsem ještě vytlačila koloběžku do kopce na rozcestí Kopanice, protože takové výhledy do kraje u nás v rovině nemáme. 
Jenže cesta dolů vedla bahnem, takže se nedalo jet a ani koloběžku obalenou bahnem tlačit.

Koloběžka vážila asi 20 kilo a moje obuv každá po 5. Takže jsem se doklopýtala někam na konec pastviny a po trávě sjela dolů, přičemž většina bahna opadala, další jsem čistila na parkovišti. 
Naložila jsem špinavou koloběžku s tím, že druhý den opadá další vrstva a odjela na ubytování do Luhačovic.

2. Luhačovice - Polichno - Bojkovice - Komňa - Rudimov - Luhačovice

60 kmDruhý den kdy jsem si plánovala celodenní výlet, začalo oproti předpovědi pršet a vypadalo to na celý den. Původní plán byl asi 75 km, chtěla jsem dojet až do Uherského Brodu na židovské hřbitovy a také na Žítkovou. O té jsem četla knížku Žítkovské Bohyně a tak jsem se tam chtěla podívat.
Jenže počasí nebylo na výletování, ale zas kdy se mi poštěstí se dostat do tak krásného kraje. Uvědomila jsem si, že mám zajištěnou suchou postel a teplou sprchu, takže mě vlastně nic nechybí, nasadila pláštěnku a jela s tím, že kam až to půjde.
Řekla jsem si, že jsem v lázních a tak si do cyklolahve natočím minerálku. Jenže na kolonádu se mi se zabahněnou koloběžkou nechtělo. Další pramen byl zavřený, třetí jsem nenašla a čtvrtý taky netekl. A protože kohoutkovici jsem si vylila, musela jsem si koupit vodu v obchodě.
Pak jsem vyrazila směr Uherský Brod. Nejdřív po silnici, pak jsem našla odbočku na novou cyklostezku. Ta byla pro koloběžku asi z celé cesty nejvhodnější.
Dojela jsem na Újezdec a návštěvu židovského hřbitova odpískala a vzala to po trase 5049 na Bojkovice.
V Nezdenicích jsem si pod turistickém přístřeškem dala svačinu a pak chtěla pokračovat na Bojkovice. Jela jsem podle místního značení, ale to bylo jinak vedené než v navigaci a ocitla jsem se u pramene kyselky. Tak jsem si tedy načepovala místní léčivou vodu, která sice smrděla jako zkažená vejce, ale chuťově byla dobrá.
Pak jsem našla trasu a dojela do Bojkovic. Tady jsem se podívala k zámku a pak po silnici jela na Komňu. Tady mě spíš než údajné rodiště J.A. Komenského zajímal domek zvěrokleštiče.
Stále mírně pršelo, ale mě víc trápilo to, že mě nefunguje přední brzda.
Opatrně jsem sjela do Komni a vyfotila si onen domeček. Pak jsem podle původního plánu chtěla pokračovat na Žítkovou, ale vzhledem k počasí a časové tísni jsem se vratila zpět na Bojkovice.
Napojilajsem se na trasu 5056.Tady jsem potkala rozhlednu s přístřeškem a dala si druhou svačinu. Jo a taky konečně přestalo pršet a já si seštelovala brzdu, že brzdila aspoň trochu. Další cesta byla po málo frekventované silnici a až na rozcestí Kaková super. Pak trasa vedla pastvinou s býky. To malé telátko co jsem potkala na cestě na Šumavě bylo proti tomu miminko. To už jsem se docela bála, tlačila koloběžku, která mezitím stihla od špíny opršet, znovu bahnem, nedívala se býkům do očí a říkala jim ať ke mě nechodí, že kravičky nejím. Holt jsem holka z města, kdyby ke mě přišli asi bych začala ječet. Cestu jsem přetrpěla se staženým zadkem a ocitla se zase na asfaltce a dostala se na silnici z Kladná-Žilín směr Luhačovice. To už jsem skoro za soumraku dojela na penzion a těšila se na horkou sprchu. Počasí bylo špatné, neviděla jsem vše co jsem měla v plánu, ale i tak jsem si výlet užila.1. hrad Brumov-Bylnice

1. židovský hřbitov Brumov- Bylnice

1. panoramata Bílých Karpat

1. kaple sv. Anny

1. hrad Brumov

2. kolonáda Luhačovice

2. kaplička na cyklostezce směr Uherský Brod

2. zámek Bojkovice

2. domek zvěrokleštiče Komňa

2. rozhledna nad Bojkovicemi

2. průjezd pastvinami

Žádné komentáře:

Okomentovat